Witaj na stronach Netbeans - www.netbeans.org

Witaj na stronach domowych NetBeans, otwartego środowiska programistycznego dla języka Java.

Co to jest NetBeans?

NetBeans jest projektem typu "open source" o coraz większej popularności i stale wzrastającej społeczności użytkowników. O wielkim sukcesie NetBeans świadczy fakt, że z projektem tym współpracuje już prawie 100 (znaczących!) firm na całym świecie. Projekt NetBeans został uruchomiony w czerwcu 2000 roku przez firmę Sun Microsystems będącą od tej pory głównym jego sponsorem.

Obecnie istnieją dwa główne produkty: NetBeans IDE i NetBeans Platform. Oprócz nich dostępne są dwa inne, będące rozszerzeniami do IDE: NetBeans Mobility Pack oraz NetBeans Profiler.

NetBeans IDE jest środowiskiem programistycznym (Integrated Development Environment - IDE) - narzędziem służącym do tworzenia, kompilowania, uruchamiania i testowania programów. Całe IDE jest napisane w Javie, jednak umożliwia ono również tworzenie programów w innych językach. Ponadto (oprócz NetBeans Mobility Pack i NetBeans Profiler) dostępna jest duża ilość modułów rozszerzających jego możliwości. NetBeans IDE jest produktem dostępnym za darmo oraz bez żadnych ograniczeń co do jego używania.

Dostępna jest również NetBeans Platform - jest to modułowa i łatwo rozszerzalna baza, służąca jako podstawa do tworzenia dużych aplikacji typu "desktop". Oprócz tego niezależni dostawcy oprogramowania dostarczają różnego typu wtyczki i rozszerzenia, które łatwo integrują się z NetBeans Platform i mogą być użyte do tworzenia własnych narzędzi i rozwiązań.

Wszystkie produkty NetBeans są tworzone jako "open source" i dostępne są za darmo zarówno do komercyjnych jak i niekomercyjnych zastosowań. Kod źródłowy obu produktów dostępny jest na licencji Common Development and Distribution License (CDDL).

Co to jest netbeans.org?

netbeans.org jest witryną domową projektu NetBeans oraz społeczności zajmującej się rozwojem tego środowiska. Witryna netbeans.org umożliwia użytkownikom z ponad 160 krajów dostęp do zasobów NetBeans oraz kontakt z innymi użytkownikami. Tutaj możesz pobrać najnowszą wersję NetBeans, przeczytać dokumentację, poszerzyć swoją wiedzę o języku Java, zapisać się na listę dyskusyjną (mailing list), przyczynić się do rozwoju projektu czy wreszcie poznać ludzi związanych z NetBeans.

W jaki sposób możesz włączyć się do społeczności NetBeans

Jeśli chcesz, możesz dołączyć do zespołu NetBeans i wspólnie uczynić NetBeans jeszcze lepszym. Po zarejestrowaniu się będziesz mógł bezpośrednio przyczynić się do sukcesu NetBeans, poza tym będziesz na bieżąco informowany o wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z projektem. Wypełnij formularz w prawym górnym rogu tej strony - wybierz swój pseudonim (username) i dołącz do NetBeans!

Kontakt i informacje

NetBeans oferuje duży wybór list dyskusyjnych, tak aby dopasować je do potrzeb użytkowników i ułatwić kontakt między nimi. Aby znaleźć więcej informacji na ten temat, przejdź na stronę poświęconą listom dyskusyjnym.

Bezpośrednie odnośniki :

  • Informator miesięczny : (wyślij pustą wiadomość) na listę nbannounce (więcej informacji)
  • Aby znaleźć pomoc dotyczącą używania NetBeans IDE i Platform, zadawać pytania innym użytkownikom oraz wymieniać doświadczenia : (wyślij pustą wiadomość) na listę nbusers (więcej informacji)

Pobierz NetBeans!

Pobierz najnowszą wersję NetBeans IDE.

Dołącz do NetBeans!

Dołącz do projektu NetBeans i do społeczności, która tworzy i rozwija IDE.

Join the NetBeans Project

 

Pobierz

 

Dołącz do nas!

NetBeans jest projektem typu "open source", dlatego twój wkład i pomoc są bardzo cenne!
Jest wiele możliwości współpracy : pomóż odpowiadać na pytania użytkowników na listach dyskusyjnych, przetłumacz IDE lub stronę internetową na Twój język, pomóż nam w testowaniu produktów i wreszcie... napisz swój własny fragment kodu dla IDE i uczyń je lepszym!