Kaynaklar


NetBeans'in kaynak koduna Ortak Geliştirme ve Dağıtım Lisansı (CDDL) bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kaynak kod, bir Mercurial havuzu olarak mevcuttur. NetBeans'la ilgili tüm geliştirme işlemleri, bu sitedeki Mercurial sunucusu kullanılarak yapılmaktadır. Geliştirme önerileri ve kararlar genel posta listelerinde gerçekleşmektedir.

Kaynaklara birkaç yoldan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklardan derleme yapmak istiyorsanız, derleme/kurulum sayfalarına bakınız.

Burada tam olarak ne var?


Burada, kaynak ağacı ve NetBeans IDE geçmişinin tamamı bulunuyor. Genel olarak bir "sabit" dal ve bir "geliştirme" dalı bulunuyor. Geliştirme dalında, yürütülen geliştirme işlemleri gerçekleştirilir - yayınlama çevriminde hangi noktada olduğuna bağlı olarak az veya çok sabit olacaktır.

Mercurial havuzundaki kaynakların fiziksel organizasyonuna ilişkin bir açıklama için, Mercurial Dalları ve Etiketler belgesine bakınız.

Buradakiler kaynağın tamamı mı? Burada olmayan herhangi bir şey var mı?


Yasal nedenlerden ötürü burada olması mümkün olmayan bazı şeyler var. NetBeans IDE'nin üçüncü taraf yazılım olan veya kaynağın buradan herkesin kullanımına sunulmasına izin vermeyen bir lisans kapsamında olan birkaç kısmı var.

Söz konusu öğelerin birkaç örneği aşağıda belirtilmiştir:

  • Java Derleyici - NetBeans'teki Java ayrıştırıcı, Java dili derleyicisi (javac) çevresinde bir wrapper'dır. Javac kaynakları OpenJDK sitesi'ndeki GPL v2 lisansıyla kullanılabilir. NB 5.x ve daha eski sürümler, daha sınırlayıcı bir Sun BCL lisansı altında olan javac derleyicinin önceki bir sürümünü kullanmaktadır.
  • XML Ayrıştırıcılar (Xerces, Crimson, Xalan, DOM, SAX, JAXP, ...) - XML ayrıştırma ve düzenleme için IDE boyunca kullanılır. http://java.sun.com/xml/
  • JavaHelp Çalışma Zamanı kitaplığı 2.x - IDE, çevrimiçi dokümanları görüntülemek için JavaHelp'i kullanır. Arama veritabanları geliştirmek için ek ikili nesne dağıtımı, JavaHelp geliştirme-zamanı kütüphanesini de içerebilir. http://java.sun.com/products/javahelp/index.html
  • Apache Ant 1.6.x - NetBeans derleme sisteminin kullandığı Java tabanlı derleme aracıdır. http://ant.apache.org/
  • JUnit 3.8.x - NetBeans'te ünite testlerini yürütmek için kullanılan test çerçevesidir. http://www.junit.org/index.html
  • Tomcat 5.x.x - Java Servlet ve JSP geliştirme için katıştırılmış bir servlet kapsayıcıdır. http://jakarta.apache.org/tomcat/index.html
  • JSP Standart Etiket Kitaplığı (JSTL) - http://java.sun.com/products/jsp/jstl/

NetBeans'ın belirli bir sürümü, CDDL lisansı olmayan daha az veya daha çok ek dosya bulunabilir. Emin olmak için nbdev listesi'nde sorunuz.

Katkıda bulunma


Katılım sağlama sayfasına bakınız.
Not logged in. Log in, Register