NetBeans Posta Listeleri

İster IDE'yle ilgili yardım arayan bir kullanıcı ister bir sonraki sürümün belirli özelliklerini tartışan bir geliştirici olun, bu posta listeleri her şeyin gerçekleştirildiği yerdir. Üye olmak, üyeliğinizi iptal etmek, arşivlere gözatmak veya listeler hakkında daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki ilgili bağlantıları takip ediniz.

Yeni kullanıcılar, buradan başlayın!

 • NetBeans IDE'yi kullanmaya ilgi duyuyorsanız ve asgari düzeyde desteğe ihtiyacınız varsa, ana kullanıcı ve ilgi listeleri olan nbannounce ve nbusers listelerine üye olun.

Başka hangi listeye üye olmalıyım?!

 • NetBeans geliştirmekle ilgileniyorsanız, nbdev ve listeleri ile belki diğer birkaç geliştirme listesine üye olabilirsiniz. Geliştirme konusunda yoğun zaman harcıyorsanız, derleme işlemi listeleri ilgilinizi çekebilir.
 • Kullanıcı arayüzü ile ilgili birşey geliştiriyorsanız veya kullanılabilirlik konuları ilginizi çekiyorsa, nbui, kullanılabilirlik listesine üye olun.
 • Ayrıca bazı ek modül başına listeler bulunuyor. Bunlar, belirli bir NetBeans modülü veya projesi hakkındaki listelerdir. Bunlar genellikle küçük listelerdir ve çok daha derin uzmanlık içerir. Belirli bir modüle derinlemesine dalmak istiyorsanız, nbdev listesinde bunlarla ilgili soru sormak çok faydalı olacaktır.
 • NetBeans'le ilgili işlerle ilgilenen topluluk üyelerine listeler, netbeans.org web sitesi ve NetBeans evanjelizm sunuyoruz - toplulukla ilgili listelere bakınız.
 • Ayrıca Java geliştiricileriyle Fransızca, Rusça, Japonca veya Çince konuşabilirsiniz, dilinizdeki listelere bakınız.
 • Lisansı nerede tartışabileceğinizle ilgili belirteçler için lisans sayfasına bakınız.

Forumlar ve Haber Grupları

 • Forum Erişimi

  Posta listeleri yerine tartışma forumlarını tercih ediyorsanız, tüm NetBeans posta listesi mesajları tamamen işlevsel bir foruma arşivlenmektedir. Arşivlenmiş e-postalara gözatabilir ve arama yapabilirsiniz; posta listelerine gönderilen postalar foruma eklenmekte ve tam tersi de gerçekleştirilmektedir. Nabble.com sitesindeki tüm NetBeans Forumları hakkında genel bilgi alabilirsiniz.

  Bu hizmeti kullanmak için Nabble'a kaydolmanız gerekir. Ayrıca, yayınlamak için izin verilen üye olmayanların listesine kaydolmadığınız sürece, foruma gönderilen mesajlar yönlendirmeye tabi olacaktır. Mesajlarınızın yönlendirilmesi ve yönlendiricilerimizin yükünü azaltmak için, liste sahibiyle irtibat kurarak üyelikle ilgili talepte bulunun.

  Not : SourceCast (netbeans.org'u barındıran uygulama) henüz forum desteği içermiyor; bu nedenle bu hizmet Nabble'ın Ücretsiz Herkese Açık Forumlar servisi tarafından sağlanmaktadır.

 • Usenet / NNTP erişimi

  Alternatif olarak, USENET haberlerini posta listelerine tercih ediyorsanız, en üst seviyedeki listelerin tamamı haberlerle bağlantılıdır - listelere gönderilen postalar haber gruplarına kopyalanacak ve tam tersi yapılacaktır. Newsreader'ı news.gmane.org adresine yönlendirin. Çoğu anlaşılır olsa da, grup adlarının (Gmane kurallarına uymak için) posta listesi adları ile tam olarak aynı olmadığına dikkat ediniz. "Netbeans" gruplarını aramak için istemcinizi kullanın - örneğin, gmane.comp.java.ide.netbeans.users.

  NNTP ile listelere posta göndermek için, GMane'in göndereceği yetkilendirme talebine yanıt göndermeniz gerekecektir. Ayrıca, yayınlamak için izin verilen üye olmayanların listesine kaydolmadığınız sürece, NNTP'den gönderilen mesajlar yönetime tabi olacaktır. Mesajlarınızın yönetilmesi ve moderatörlerimizin işinden tasarruf sağlamak için, liste sahibiyle irtibat kurarak bunu isteyiniz.

  Not : SourceCast (netbeans.org'u barındıran uygulama) henüz NNTP desteği içermiyor; bu nedenle, bu hizmet NNTP geçidi ücretsiz post listesi Gmane tarafından sağlanmaktadır.

Posta Listesi Üyeliğini İptal Etme

Her bir liste sayfasında, üyelik bağlantılarının sağında, üstte üyeliği iptal etme bağlantıları bulunmaktadır. Herhangi bir sorun yaşarsanız :

 • Üyeliğinizi iptal etmeye çalıştığınız listeye "üyeliğimi iptal edin" veya "yardım" şeklinde bir posta göndermeyiniz!
 • Yardım için Posta Listesi SSS ve Üyelik Nasıl İptal Edilir sayfalarına bakınız.
 • Hala üyeliğinizi iptal edemiyorsanız, liste yöneticisiyle irtibat kurunuz - ayrıntılar için SSS bölümüne bakınız.

Liste Etiği

Herkesin sağladığı girdileri memnuniyetle karşılıyor olmamıza karşın, en üst seviyedeki listeler oldukça geniş ve gönderdiğiniz mesaja fazla özen göstermemenizi bir yanıt almanız veya gözardı edilmeniz arasındaki farkı oluşturacaktır. Lütfen posta gönderirken, ortak liste etiğini sağduyulu olarak kullanmaya çalışınız! Birkaç ipucu :

 1. Aynı mesajı birden fazla listeye göndermeyin - bir liste seçin ve buraya gönderin. Yanlış yere gönderdiyseniz, birisi size bilgi verecek ve bir alternatif önerecektir.
 2. Bir mesaja cevap vermeyin ve konuyu tamamen değiştirmeyin; aksi halde bağlantılı mailreader mesajı garip bir yerde görüntüleyecek ve yeni bir konu başlatıldığında yeni bir mesaj gönderecektir.
 3. Eric Raymond'un Nasıl Şık bir Şekilde Soru Sorulur rehberini okuyun.
 4. Cevabınızda lütfen orijinal metni kısaltın. Orijinal metinden doğrudan cevabınızla ilgili olan çok az bir kısmı ekleyin. En kötü alışkanlık, bir satır yanıt yazıp, orijinal e-postayı olduğu gibi bırakmaktır.
 5. Benzer bir şekilde, orijinal metnin bir kısmını ekleyip ardından cevabınızı yazdığınız, adım adım bir cevap yazıyorsanız, lütfen cevaplarınızı bulmanın kolay olmasını sağlayın. Orijinal metinden 40 satır eklediyseniz ve ardından bir satır yanıt verdiyseniz ve tekrar orijinal metinden 40 satır eklediyseniz, cevabınızı bulmak çok zor olacaktır. Alıntılanan metinden 40 satırının tamamını da eklemeniz gerekiyorsa, lütfen cevabınızı yazmandan önce bir boşluk bırakın. Cevabınızı yazdıktan sonra orijinal metne tekrar devam etmeden önce iki satır boşluk bırakabilirsiniz.
 6. Lütfen e-postanızda biçimlendirmeli metin kullanmayın. Seçtiğiniz yazı tipi, yazı tipi boyutu, rengi vs. e-postanızı diğerleri için okunması zor hale getirebilir! Aksi yönde zorunlu bir neden bulunmadıkça, düz metin kullanın. Metninizi biçimlendirmezseniz, herkesin e-posta okuyucusu istediği şekilde biçimlendirebilecek ve hem okunabilir olacak hem de göze hoş görünecektir.
 7. Lütfen HTML mesajları göndermeyin! Okunabilirlik, mesaj boyutu ve güvenlik HTML biçiminde posta göndermeme nedenlerinden sadece birkaçıdır. Bu ve diğer sorunlarla ilgili iyi bir açıklama ve HTML'i pek çok ortak posta istemcisinde nasıl devreden çıkaracağınızla ilgili talimatlar için http://kb.mozillazine.org/Plain_text_e-mail_%28Thunderbird%29 adresine bakınız.

  HTML eklerinde elbette bir sorun yok!

Posta filtreleri hakkında not

Listelerin büyük kısmı oldukça yüklü olduğundan, düzenleme ve filtrelemeye yardımcı olmak için birkaç kural uygulanmaktadır. Posta listesi yazılımı Konuya otomatik olarak önek ekler: tüm NetBeans alanları, posta listesinin adıyla listelenir; bu yüzden örneğin nbdev listesine gelen mesajlar [nbdev] ile başlayan konulara sahiptir.

Farklı ama ilişkili konuları izlemek için, liste üyelerinin konu alanına [Sabit 3.1 Yayınlama] gibi bir çeşit konu etiketi eklemesi yaygındır. Elbette bu tamamen kişilere bağlıdır.


Not logged in. Log in, Register