Netbeans.org'a katkı yapma

Muhtemelen bildiğiniz şekilde, NetBeans bir açık kaynak projesidir. Şirketlerin buradakilerden ticari ürünler üretebilmesine karşın, bu projeye başlıca yön veren topluluktur. Bunun anlamı, başka birisine yardımcı olan bir bilgi katkısı yapabiliyorsanız, sonuçta siz de istifa edersiniz. Eğer söz konusu olan hata raporları veya geliştirme talepleriyse, düzeltme veya iyileştirmeler uygulandığında daha iyi araçlara sahip olarak herkes faydalanmış olacaktır. Özet olarak, NetBeans için sürücü koltuğunda siz oturuyorsunuz; yazılımı kullanan insanlar olmadan, bunun bir anlamı olmazdı.

NetBeans topluluğuna, size de meyvelerini verecek olan katkılarda bulunmanın birkaç yolu aşağıda belirtilmiştir. Kod katkısı yapmadan projeye yardımcı olabileceğiniz pek çok yol bulunuyor!

Toplum Desteği, Tanıtım

 • Posta Listelerine Katılım
  Netbeans.org adresinde, yazılımı kullanan insanların, birbirlerinin deneyimlerinden faydalanabileceği çeşitli posta listeleri ve haber grupları bulunuyor. Gerçekten faydalı olmak için, topluluk listeleri sizin girdinize ihtiyaç duyuyor! Lütfen posta göndermekten korkmayın - diğer yardımcı olabileceğiniz zaman yardımcı olun!
 • NetBeans'i Tanıtın!
  Eğer bir NetBeans kullanıcısıysanız, bunu belirtin! Dışarıda çok fazla rekabet var ve pek çok geliştirici NetBeans'i duymadı veya daha kötüsü, duydular ama yanlış bilgi sahibiler ya da son iyileştirmeler hakkında bilgi sahibi değiller. Söylentiyi yayın - NetBeans'in güçlü ve zayıf yönlerini, bloglar, sektörel posta listeleri, dergiler ve forumlarda yazın. NetBeans'le ilgili bir makale veya inceleme buldunuz (veya yazdınız) mı? Biz de okumak istiyoruz!

İçerik Gönderme, Tercümeler

Hata Raporu Gönderme, Kod Yazma

 • Hata Raporu Dosyalama
  Hata raporları geliştiriciler için çok faydalıdır ve projeye katkıda bulunmak için muhteşem bir yoldur! Hata raporu doldururken biraz zaman ayırın - sorunu yeniden oluşturabileceğinizden emin olun ve açıklamanızı çok net yapın.
 • Geliştirme Talebi Dosyalama
  IDE'de görmek istediğiniz ama göremediğiniz bir şey varsa veya geliştirilebileceğini düşündüğünüz birşey varsa, lütfen bize bildirin! Geliştirme talepleri hatalar için de aynı olan sorun izleme sisteminde doldurulmalıdır.
 • Kod ve Eklenti Modülü Katkısı Yapma
  Yukarıda belirtildiği şekilde, NetBeans bir açık kaynak projesidir - kaynak kodun tamamı mevcuttur ve görmek istediğiniz bir özellik veya düzeltilmesini istediğiniz bir hata varsa, bunu gerçekleştirebilecek güce sahipsiniz. Eklenti modülleri geliştirme, yama katkısı sağlama ve eklenti modülleri katkısı sağlama konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eklenti modüllerinizi Eklenti Portalında yayınlayın ve diğer topluluk üyelerinden geri bildirim alın!
Not logged in. Log in, Register