W jaki sposób możesz wspomóc projekt NetBeans

Jak prawdopodobnie wiesz doskonale, NetBeans jest to projekt typu open source. To oznacza, że wprawdzie firmy mogą wykorzystywać go do celów zarobkowych, ale jest on tworzony głównie przez społeczność zrzeszoną wokół projektu. Myślą przewodnią takiego rozwiązania jest stwierdzenie, że jeśli ty podzielisz się swoją wiedzą i dorobkiem z innymi, to sam na tym skorzystasz, bo kiedyś pewnie ty też będziesz potrzebować pomocy. Jeśli jest to zgłoszenie błędu lub pomysł na ulepszenie IDE, korzystają z tego wszyscy, gdyż otrzymują lepsze narzędzia, gdy błędy zostają poprawione a ulepszenia zaimplementowane.

Opisujemy tutaj kilka sposobów, które możesz wykorzystać aby wzbogacić społeczność NetBeans i samemu mieć z tego jakiś pożytek. Nie musisz koniecznie od razu tworzyć kodu programów tworzących NetBeans - jest wiele innych możliwości!

Pomoc dla społeczności, promocja NetBeans

 • Dołącz do list dyskusyjnych
  Jest wiele list i grup dyskusyjnych na netbeans.org, gdzie ludzie używający oprogramowania mogą skorzystać z doświadczeń innych użytkowników. Aby listy te były w pełni użyteczne, potrzebny jest twój udział! Nie ma się czego obawiać - po prostu pomóż innym kiedy potrafisz!
 • Pomóż wypromować NetBeans!
  Jeśli używasz NetBeans, mów o tym! Na rynku środowisk programistycznych jest duża konkurencja i wielu programistów pewnie nie słyszało o NetBeans, lub, co gorsza, słyszało niedokładne lub błędne wiadomości, lub nie wie o najnowszych udogodnieniach i nowych cechach. Mów o zaletach i wadach narzędzi NetBeans na forach i listach dyskusyjnych.

Przyślij artykuły do stron internetowych lub tłumaczenia

 • Przyślij artykuły
  Nowe teksty lub aktualizacje istniejących są zawsze mile widziane! Artykuły takie jak FAQ czy HOWTO są bardzo pomocne, tak samo jak zrzuty ekranów. Sprawdź następujące odnośniki dla uzyskania dokładniejszych informacji : Publikowanie tekstów HTML na netbeans.org.
 • Tłumaczenia, lokalizacje
  Chciałbyś przetłumaczyć lub zaktualizować tłumaczenia niektórych stron na netbeans.org? A może chciałbyś przetłumaczyć IDE? Twoja pomoc w tych sprawach jest nam potrzebna! Zobacz stronę "Localisation Quick Start" dla dokładniejszych informacji.
 • Edytuj nasze mailowe periodyki: Newsletter, The Edge
  Cotygodniowy NetBeans Newsletter jest tworzony przez wolontariuszy zaangażowanych w program NetBeans - jeśli śledzisz bieżące sprawy na listach dyskusyjnych, możesz włączyć się w edycje newslettera! Również Monthly Edge poszukuje chętnych do publikowania wywiadów, artykułów, informacji o partnerach ... jeśli masz coś ciekawego do opublikowania, skontaktuj się z nami.

Zgłoś raport o błędach, napisz kod do produktów

 • Zgłoś błąd
  Raporty o błędach są bardzo pożyteczne dla programistów i są świetnym sposobem na uczestniczenie w projekcie! Pamiętaj żeby poświęcić chwilę przy zgłaszaniu błędu aby zrobić to poprawnie - upewnij się że problem jest powtarzalny i opisz go dokładnie.
 • Zgłoś pomysł na ulepszenie produktów
  Jeśli jest coś, co chciałbyś mieć w przyszłych wersjach NetBeans, lub myślisz że coś mogłoby być przydatne, powiedz nam o tym! Pomysły na ulepszenia w produktach powinny być zgłaszane w systemie śledzenia zgłoszeń, tak samo jak zgłoszenia błędów.
 • Dodawanie i publikowanie kodu
  Jak już było wspomniane na początku strony, NetBeans jest projektem typu "open source" - cały kod projektu jest ogólnie dostępny, więc jeśli masz pomysł na ulepszenia lub znajdziesz błąd, możesz samodzielnie zająć się tymi sprawami. Przeczytaj sekcję o dostarczaniu łat oraz modułów dla dokładniejszych informacji.
Not logged in. Log in, Register